“לא, לא גברת. את חייבת למות!”

י’ באדר ה’שמ”ז – 8 בפברואר 1587

טירת פוטרינגיי, אנגליה

 

מרי סטיוארט (“מרי מלכת הסקוטים”) הוצאה להורג בפקודת המלכה אליזבת הראשונה.

כבר בגיל 6 ימים היתה מרי מלכת סקוטלנד בעקבות מות אביה המלך, אולם אמה שלטה כעוצרת. בגיל 5 עברה לצרפת ושם התחנכה. בגיל 15 נישאה ליורש העצר הצרפתי שהפך למלך, אולם מת כעבור שנתיים. מרי שבה לסקוטלנד – אשר בינתיים הפכה מקתולית לפרוטסטנטית בראשות המטיף ג’ון נוקס, שהוביל את ההתנגדות למרי. במסגרת המאבק נגד הפרוטסטנטים חברה מרי אל הספרדים שקשרו קשר להפיל את המלכה אליזבת ולהמליך את מרי על אנגליה וסקוטלנד.,אולם המרד נתקל גם בהתנגדות עזה מצד הפרוטסטנטים בסקוטלנד. משנכשלה התקפת הנגד שלה ושל תומכיה נגד הפרוטסטנטים, נמלטה מרי לאנגליה לבקש מקלט אצל קרובתה המלכה אליזבת דווקא, אולם המלכה כלאה אותה למשך 19 שנה כדי שלא תחתור תחתיה ותסכן את מלכותה, ולבסוף הוציאה אותה להורג באשמה של השתתפות בארגון מחתרת קתולית וניסיון לרצוח את מלכת אנגליה.

כאשר הודיעו לרי על מועד הוצאתה להורג בבוקר למחרת היא ביקשה קצת זמן לכתוב את צוואתה ולסדר את ענייניה, אולם הרוזן משרוסברי השיב לה בגסות: “לא, לא גברת! את חייבת למות! את חייבת למות!“.

לפי המסופר, מרי נידונה להוצאה להורג בעריפת ראשה, אך ההוצאה להורג נתקלה בקשיים כיוון שגרזן המוציא להורג לא היה חד דיו, והמכה הראשונה לא הביאה למותה.

לאחר מותה וקבלת הכתר לידי בנה ג’יימס השישי, הוא בנה אנדרטה לזכרה.